Praksa u Italiji i Dajanino iskustvo

0 Comment
1057 Views

Praksa u Italiji i Milano na dlanu.

Stalno slušaš o praksama, a ne znaš šta te očekuje?
Strah od nepoznatog je stvarna i česta pojava kod ljudi, te se označava kao „krovni naziv za sve strahove koje imamo u situacijama gdje nemamo garanciju da se nešto loše neće desiti.“ Kao jedan vid te garancije vam upravo može poslužiti priča naše Dajane. Ona se odlučila podijeliti svoje iskustvo, nazivajući to svojom „najpametnijom studentskom odlukom“. U nastavku navodimo sve ono što vas zanima, a možda oklijevate da pitate.

„Prvi korak je bio najteži, a to je odluka da idem. Međutim, kad jednom odlučite, sve ide lako i brzo. Prijava, CV, motivaciono pismo, intervju, administrativni dio prije polaska, sve se obavi bez problema.“

Kao studentica četvrte godine prava, Dajana se odlučila za praksu Global Volunteer u Milanu. To znači da je šest sedmica radila u školi podučavajući engleski jezik oko četiri sata dnevno. Pri tome je bila smještena u lokalnoj porodici. Pri prvom susretu s italijanskim ulicama, ispunjenih vječito živućom umjetnosti, arhitekturi, ljubavi i modi, dočekala su je nasmijana lica peruanske porodice u kojoj je bila smještena.

S njima je imala priliku upoznati Milano i doživjeti ga kao grad koji živi punim plućima, satkan od pozitivnih ljudi, gdje se služi najukusnija pasta i najbolji sladoled na svijetu. Jezičke barijere im nisu predstavljale nikakvu prepreku. Peruanci su pričali na španskom ili italijanskom, a Dajana na engleskom, ponešto i na srpskom. Tako su se satima družili, smijali, pjevušili italijanske pjesme, ali i plesali uz latino ritmove. Kroz razgovore o svojim zemljama i običajima, shvatila je da su Južnoamerikanci puni života, sa temperamentom svojstvenom samo tim narodima, asimilovani u savremeni italijanski život – jedan savršen spoj. Čak i nekoliko godina nakon njihovog rastanka, ostali su u kontaktu i jedni s drugima dijele novosti i radosti.

Praksa u Italiji, koja je bila rad u školi, je za Dajanu predstavljao posebno iskustvo. Predavala je engleski jezik učenicima drugog i trećeg razreda srednje škole. Priznaje da je osjetila nedostatke u njihovom znanju, te da naši mladi u tom uzrastu bolje vladaju stranim jezicima. Međutim, to nije nimalo umanjilo njihovu zainteresiranost i posvećenost predavanjima. Kao što se i ona nalazila u jednoj novoj, do sada nepoznatoj situaciji, isti je slučaj bio i sa italijanskim učenicima. Oni su bili puni pitanja, iznosili su svoje ideje i mišljenja. Pošto nije bilo ocjenjivanja, bili su mnogo opušteniji nego što bi bili na redovnoj nastavi.

„Ispunjenost u sebi koju osjećate kada nekome prenesete nešto novo i vidite taj izraz oduševljenja na licima željnim znanja je zaista nemjerljiva!“
„Ono što sa sigurnošću tvrdim je da sam kroz ovo iskustvo mnogo napredovala. Razvila sam i usavršila svoje komunikacijske i prezentacijske vještine, uvidjela da sam sposobna, snalažljiva i hrabra, stekla veće samopouzdanje, a sve to mi mnogo znači danas u životu i poslu. Takođe, stekla sam poznanstva širom svijeta, a to je ogromno bogatstvo.“

Kao najbolji dio svoje prakse, Dajana izdvaja interkulturalnu interakciju koju je doživjela unutar AIESEC-a. 25 studenata iz 17 različitih država se istovremeno nalaze u istom gradu na praksi i čine jednu AIESEC grupu praktikanata, a svu organizacuju na sebe preuzima AIESEC Milano. Kroz razmjenu priča o svojim običajima, kulturi, narodu, riječima maternjih jezika su se istinski povezali i stvorili jedan pravi Global Village.

Nastojeći što bolje dočarati svoje iskustvo, Dajana ipak smatra da u ovih nekoliko rečenica to nije u potpunosti uspjela. „Da bih istinski opisala svoje nezaboravno iskustvo, bilo bi mi potrebno puno više od jednog bloga – cijeli roman!“

Zato, preporučuje vam: „Odvažite se, uspjet ćete sigurno, bit ćete iznenađeni koliko možete da postignete, potrebna je samo dobra volja!“

Praksa u Italiji te čeka, zato doživi svoje iskustvo!


Volontiranje, stepenica ka uspješnoj karijeri

Nije važno da li si u srednjoj školi ili fakultetu,...

Saninovo iskustvo u AIESEC-u

Evo kako je Sanin opisao svoje iskustvo u AIESEC-u.